Av: Karin Klarström/Tobias Bergman - 2009-06-15

Anna Nordqvist är historisk. På söndagen blev hon den yngsta svenska majorvinnaren hittills när hon spelade hem LPGA Championship. Och som hon gjorde det – på sista hålet sänkte hon en birdie för segermarginalen fyra slag.
Anna Nordqvist har länge varit en av svensk golfs största talanger.
Nu kan hon sudda ut det epitetet för gott och istället skriva världsstjärna på visitkortet.
För när det gällde som mest i LPGA-mästerskapen spelade Nordqvist som bäst. Efter att ha haft förföljarna jagande i hasorna under sista dagen lyckades hon hålla undan och till slut säkra segern med imponerande fyra slag efter en spektakulär birdie på det sista hålet.
Det betyder att den 22-åriga rookien nu vunnit sin första major, i sitt första försök som proffs och i sin femte start på LPGA-touren.
- Det känns helt otroligt. Men det har nog inte riktigt sjunkit in ännu och jag misstänker att det kommer att ta några dagar, säger Nordqvist.
Nyckeln till segern har framförallt varit den oerhört stabila puttningen. Nordqvist har bara behövs 101 puttar, eller i snitt 25,25 per varv - vilket var betydligt färre än konkurrenterna.
- Jag puttade ganska dåligt i början av året, men har känt att den har kommit de senaste veckorna. Och de här dagarna har den ju verkligen varit het, säger hon.
Efter segern berömde hon caddien Gustaf Rosdahl (gift med Louise Friberg), som debuterade på hennes bag den här veckan.
- Han har haft en lugnande inverkan på mig och det har fungerat så bra hela veckan. Vi har haft roligt där ute, säger Nordqvist.
Efter den övertygande segern i majorn slipper Nordqvist kvala till sitt livs första US Open, vilket tidigare stod på schemat för måndagen. Istället kan hon möjligtvis ägna sig åt att spendera en del av de 2,3 miljoner kronorna hon fick för segern.
Lindsey Wright blev tvåa i tävlingen, fyra slag bakom Nordqvist och ett slag bättre än trean Jiyai Shin. Sophie Gustafson blev näst bästa svenska på delad 16:e plats, medan Maria Hjorth blev delad 23:a.
Av: Karin Klarström/Tobias Bergman - 2009-06-15