10 000 kronor till bästa klubb

Med en dag kvar ser det ut att bli Örebro och Partille som vinner 10 000 kronor för juni månads spel i Olympiagolfen. Det är priset till den klubb som har mest aktiva spelare samt den klubb där det spelas flest ronder. Chansen att vinna finns även för juli och augusti månads spel.

I Partille Golfklubb jobbar man aktivt med att få medlemmarna att ställa upp och spela denna roliga tävling.

- Vi informerar på vår hemsida om tävlingen. Nyhetsbrev har gått ut till medlemmarna om förslag på hur man kan värva spelare till Olympiagolfen och i slutet av juni spelades Ett slag för Cancerfonden, den tävlingen räknades in i Olympiagolfen, säger Björn Wessman från tävlingskommittén. 

Björn Wessman är drivande i Partille GK och gör det så bra att klubben satsar på att bli bästa klubb under sommarens samtliga avstämningar.

- Anmäl er parvis till föranmälda sällskapsronder så blir det två ronder i Olympiagolfen, är ett annat exempel på uppmaningar vi förmedlar till våra medlemmar.

- Det är en kanontrevlig tävling som dessutom ger våra medlemmar"rätt" handicap när de spelar flitigt med handicappåverkande ronder.

Statistik Olympiagolfen

Av: Lina Hoof
lina.hoof@golf.se

Publicerad: 2012-06-29

Annonser

Partners: