Kungsbackas Fabian Hasse verkar gilla par 5:orna efter att ha gjort birdie på alla utom ett
Foto: Catrin Gunnarsson
Marcus Lindström i topp på Ystad
Första dagen är avslutad på Ystad och det var en fin dag. Den började med moln men framåt eftermiddagen så visade sig solen och det blev riktigt härligt väder. Leder gör amatören Marcus Lindström i från Skepparslöv som gick runt på -1. Bakom honom hittar vi ett gäng spelare på par så det är jämnt i toppen!
Med knappt någon vind alls så hade spelarna nästan optimala spelförhållanden när de slog ut i morse och det vindstilla vädret fortsatte under dagen. Det var blandade resultat som vi fick se men överlag så var scorerna väldigt höga när man ska sammanfatta spelet. I topp hittar vi Skepparslövs Marcus Lindström som leder med ett slag. Marcus rond var blandat med par, bogeys, birdies och även en eagle på det 16:e hålet. Bakom honom jagar Adam Östh (Vidbynäs Golf), Charlie Convenius (Nacka), Fabian Hasse (Kungsbacka) och Kårstas Filip Sandberg, som alla sköt 72 slag.
Filip va länge i topp på -3 men med en tråkig avslutning så hamnade han till slut på 72 slag. Trots avslutningen så var han nöjd med sitt spel:
- Idag missade jag inte mycket, jag var i spel från tee till green och puttningen funkade bra.
Det var annars en väldigt lugn dag. Den största händelsen var nog för Scott Fox som lyckades köra till Danmark istället för Ystad. Med fyra minuter kvar till start så komen stressad Scott springandes men han lyckades alltså komma i tid trots felkörningen. Imorgon slår spelarna ut klockan 8:00 i från tee 1 och 10. Cutten ska dras och totalt kommer 50 plus delningar att gå vidare till fredagens finalspel!
Startlista
Resultat
Bilder