Nästa tävling: Söderby Masters by HEMMAbutikerna Börjar om:
Vacker prisutdelning på 18e green med tävlingens bästa spelare och banarbetarstaben Vacker prisutdelning på 18e green med tävlingens bästa spelare och banarbetarstaben Foto: Philip Arneryd

Victor Almströms andra Ö-vinst

Att slutresultatet skulle vara högt för årets vinnare i PayEx Invitational kunde vi ana redan under gårdagen. För att vinna handlade det mycket om tålamod. Victor Almström från Viksjö GK är spelaren som med sitt lugn, tålamod och fantastiska spel, tog hem tävlingen på Kronholmen.

Tomas Sundström hade ett av dagens bästa reslutat då han gick ett under par. Han beskrev ronden med mycket bra puttning. Det handlar hela tiden om att vara bra på up&downs. Detta eftersom ingen går runt och har 16 greenträffar Närspelet sätts på prov för att rädda par på varje hål. Inte ens en greenträff är ett säkert par eftersom en svår putt väntar.

Jesper Billing från Halmstad GK hade redan igår känslan i kroppen av att en bra runda var på väg. Idag levererades den med en rond på 70 slag, två under par. Jesper tangerar därmed banrekordet som Matias Eliasson satte första dagen. Jesper var när han kom in ledare i klubbhuset. Väldigt nöjd men lite nervös för hur resterande spelare skulle avsluta.

Sista tre hålen, en svår avslutning på Visby med det 18e som liknar sista hålet på Pebble Beach, skulle visa sig avgöra tävlingen. Både Björn Pettersson och Victor Almström hade chansen, men Victor tog den på bästa sätt med en birdie på 16e och sedan två säkra par för att till slut vinna med ett före Billing och två före Pettersson.

Hur känns det?

- Jättebra, jag har spelat min alldra bästa golf.

Vad är du mest glad över med just denna vinsten?

- Sättet jag var på ute på banan. Jag har varit lugn och fokuserat på spelet. Samtidigt har jag fått saker att stämma. Detaljer som jag och Petra (Lindström, tränare till Victor) har jobbat med länge. Det är så viktigt att bara spela golf och att inte tvivla.

Vad är det för speciellt med dig och öar?

- Hahaha, jag vet inte, detta är ju min andra seger på Nordea Tour. Den andra var på Ven.  Det är kul med blåsten eftersom det kräver mer fokus.

Vad händer nu?
Jag hoppas få spela en fler tävlingar på Challange Tour. Men egentligen är nog nivån på den Svenska Touren lika hög. Du måste spela väldigt bra för att vinna.

Vilka lärdomar tar du med dig från tävlingen.

- Att ha tålamod, oavsett vilken bana.

Bästa amatör blev Victor Flatau från S:t Jörgens GK, 20 över banans par. Att vi får se mer av Flatau men framför allt Almström vågar jag nog lova. Vilken kille och vilket spel!

Slutresultat

Bilder från tävlingen

Philip Arneryd
Skriv ut Tipsa  Teckenstorlek

Sponsorer

Titelsponsor:

Nordea

Huvudpartners:

  • Samsung
  • Volkswagen
  • Ahlsell

Officiell leverantör:

  • Golfkikaren
  • GameBook

Kontakt Svenska Golftourerna AB (SGF)

 

Nordea Tour organiseras av Svenska Golftourerna AB (SGT) som är ägt till 50% av Svenska Golfförbundet och 50% av PGA of Sweden

Kontakt Nordea Tour