Så bokar du

För mer info och bokning, kontakta Golf Plaisir på 08-505 759 00 eller gå in på: http://www.golfplaisir.se/

Res med Golfskolan

Vill du verkligen bli en bättre golfare? Passa då på att resa bort med Golfskolan och Golf Plaisir och träna fokuserat under en veckas tid. Det finns två spännande resmål att välja mellan.


 
AL HAMRA, Ras al Khaimah
24 - 31 januari 2012

Följ med till Al Hamra med Golfskolans Viktor Gustavsson. Viktors specialitet är det viktiga närspelet, hur du närmar dig greenen på minst antal slag och lyckas med chippar och pitchar.

>> En spännande nyhet med ett perfekt vinterklimat, härlig golf och bad. Ras al Khaimah är ett av sju emirat i Förenade Arabemiraten, varav det mest kända är Dubai. Al Hamra Golf Club har en mycket trivsam och omväxlande resortbana. Banan är designad av Peter Harradine och ligger vackert placerad runt en stor lagun. 5 miljoner kubikmeter sand har bulldozrarna flyttat runt för att kunna skapa denna golfbana. Vi bor på 5-stjärniga Al Hamra Fort Hotel and Beach Resort som ligger i anslutning till golfbanan och stranden.

Datum:    24--31 jan 2012.
Nätter:    7 nätter.
Flyg:    Stockholm – Ras al Khaimah, Malmö – Sharjah.
Hotell:    Al Hamra Fort Hotel and Beach Resort.
Ingår:    Flyg, flygskatt, transfer flygplats-hotell t/r, del i dubbelrum 7 nätter, halvpension, 5 greenfee på Al Hamra Golf Club, ca 2 timmar golfskola per dag, coaching på banan och fria rangebollar vid träning.
Golfbag:    Ingår på flyget.
Pris:    Stockholm  12 595 kr, Malmö 13 295 kr.
Enkelrum:    2 995 kr.
Golfskola:    2 500 kr.
Platser:    18 st (9 personer/grupp).
Läge:    Hotellet ligger i anslutning till golfbanan.
Faciliteter:    Utomhuspool, spa, gym, vattensporter.

 


ARGENTARIO, Toscana
18 – 25 mars 2012

Följ med till Argentario med Golfskolans Marlene Hedblom. Marlene spelade på touren innan hon blev tränare och hon vet vad det viktiga långa spelet betyder. Räkna med långa drivar!

>> Belägen på en halvö med det glittrande Medelhavet som närmaste granne hittar man denna underbara anläggning. Argentario Golf Resort & Spa är det självklara valet för dig som önskar unna dig det där lilla extra i en bedårande och rogivande miljö. Golfbanan är verkligen varierad. Den börjar med några relativt kuperade hål, övergår sedan i mer öppen amerikansk design och avslutats mer som en klassisk parkbana. Du kommer inte att bli besviken och banan har de magnifika vyer som man förväntar sig i Toscana. Hotellet ligger på golfbanan och är ett 5-stjärnigt designhotell.  

Datum:    18 – 25 mars 2012.
Nätter:    7 nätter.
Flyg:    Stockholm/Göteborg/Köpenhamn – Rom t/r.
Hotell:    Argentario Golf Resort & Spa.
Ingår:    Flyg, flygskatt, transfer flygplats-hotell t/r, del i dubbelrum 7 nätter, halvpension, 5 greenfee på Argentario GC, ca 2 timmar golfskola per dag, coaching på banan och fria rangebollar vid träning.
Golfbag:    Ingår på flyget.
Pris:    Stockholm 12 895 kr, Göteborg 11 895 kr, Köpenhamn 12 095 kr.
Enkelrum:    4 995 kr.
Golfskola:    2 500 kr.
Platser:    18 st (9 personer/grupp).
Läge:    Hotellet ligger i anslutning till golfbanan.
Faciliteter:    Inomhus- och utomhuspool, spa.

Av: Golf.se
info@golf.se

Publicerad: 2011-10-03

ANNONS

Nu är den här!

Golfskolan på dvd

Nu kan du äntligen beställa Golfskolan 3 - ett unikt filmat träningsmaterial som ger dig allt du behöver för att förbättra din golf. Köp den i någon av Dormys butiker eller i vår egen idrottsbokhandel.

Golfskolan på DVD

Annonser

Partners: