Foto: IMG
Suzann Pro Challenge med svenska juniorer
Norska Suzann Pettersen bjuder in Annika Sörenstam, Yani Tseng och Lorena Ochoa till sin hemmabana, Oslo GK Bogstad. Dessa världsstjärnor är inte de enda som kommer att underhålla publiken den 9 september, det kommer även spelas en juniormatch mellan Sverige och Norge.
- Annika och jag har fått med oss sexton av de bästa juniorgolfarna från Norge och Sverige som är alla bra ambassadörer för sporten. Vi båda har alltid haft ett stort fokus på juniorgolf och rekrytering till sporten, och vi hoppas att matcherna mellan Team Suzann och Team Annika bidrar till en ökad medvetenhet bland unga och blivande golfare, säger Suzann Pettersen.
Sverige skickar ett starkt lag innehållande bland annat tre färska europamästare i Linn Andersson, Emma Nilsson och Adam Ström.
Team Annika
Linn Andersson, Barsebäck GCC
Martina Edberg, Hooks GK
Hampus Nilsson, Österlens GK
Jesper Olsson, Rönnebäck GK
Emma Nilsson, Sölvesborgs GK
Josefine Nyqvist, Österåkers GK
Adam Ström, Göteborgs GK
Robin Jonsson, Göteborgs GK
Coach
Patrik Jonsson, Swedish Golf Team
Inträde för den som vill besöka eventet är 100 norska kronor och barn under 16 år går in utan att betala inträde
Till hemsidan för Suzann Pro Challenge
Facebook för Suzann Pro Challenge