Jocke hålar ut på 18:e vid Nordea Masters i år Jocke hålar ut på 18:e vid Nordea Masters i år Foto: Göran Söderqvist

Lagergren visar vägen vid Skandia JSM Match

Europatourspelaren Joakim Lagergren (Lydinge GK) och Michael Eklund (Öregrunds GK) går ut i första bollen kl. 07.00 imorgon på Upsala GK. Lagergren har tre veckor spelledigt från europatouren och passar på att spela på hemmaplan.

Imorgon drar Skandia JSM Match igång på Upsala GK, efter en dag med inspel är nu spelarna taggade på en spännande match imorgon. Banan är i väldigt fint skick och förhoppningarna är att även vädret kommer hålla sig i schack.

Michael Eklund som har blivit lottad att spela mot Joakim Lagergren i den första matchen ser det inte som en nitlott.

- Jag tycker bara det ska bli kul. Jag tävlar inte speciellt mycket längre så jag har inga förhoppningar på att jag ska gå långt ändå och att gå vidare nu lär ju bli svårt.

En stor anledning till att Lagergren deltar i tävlingen är att han inte har någon JSM titel i bagaget, vilket är något som han gärna skulle vilja ha. Han tycker även att matchspel som spelsätt ska bli väldigt kul och annorlunda jämfört med europatouren, där det är slagspel som gäller, men han har ingen speciell taktik inför morgondagen.

- Det är bara att köra på och spela så bra som möjligt.

Steget mellan europatouren och Skandia Tour är väldigt stort men Joakim tycker att greenerna på Upsala GK näst intill håller samma klass som greenerna på europatouren.

Resten av året blir de europatouren för Lagergren.

- Vi får se hur de går, jag hoppas jag kan klara kortet.

 

Ann-Louise Andersson
Skriv ut Tipsa  Teckenstorlek

Annonser

Partners: