Robert Scutt, Fredrik Lundberg och David Schwieler bygger vinnande sajter. Robert Scutt, Fredrik Lundberg och David Schwieler bygger vinnande sajter. Foto: Björn Andersson

Skapa sajter som säljer

En genomgång av golfklubbarnas hemsidor visar stora brister i såväl presentationsteknik som marknadsföring. Golf & Affärer vände sig till en av landets ledande reklambyråer för att få en vägledning i hur golfklubbarna bättre kan sälja sin produkt och därmed skapa större intäkter.

BAKGRUNDEN

Golfklubbarna är duktiga på mycket, men knappast på att använda sina sajter på rätt sätt. Att surfa runt och hitta lockande och säljande sajter är som att leta efter nålen i den berömda höstacken.

Trist layout, rörigt innehåll och oklarhet vem sajten egentligen vänder sig till är genomgående svagheter.

Varför ser det ut så här? Är det brist på ekonomiska resurser eller brist på kunskap om vad en sajt är och är till för? Golf & Affärer bestämde sig för att försöka hitta svaret.

På en av Stockholms mest attraktiva adresser, bakom Åhlénshuset mitt i centrala Stockholm, finns i dag högst upp i byggnaden reklambyrån INGO. Det råder ett till synes lugn i de luftiga och ljusa lokalerna, men det sitter samtidigt en osynlig kreativitet i väggarna. INGO uppstod ur den fusion mellan Grey och Ogilvy som genomfördes i februari och som i dag har 70 medarbetare i Sverige och omsätter runt 70 miljoner kronor. Internationellt finns Grey och Ogilvy i 107 länder.

- Vi är resultatet av den drömbyrå vi alla velat vara genom att skapa, visa kreativitet, vara resultatorienterade och kunna erbjuda våra kunder den vassaste bredden -- allt under ett och samma tak. Vi är helt enkelt en totalservicebyrå, säger David Schwieler, Head of Digital och sitter i ledningsgruppen för den svenska verksamheten.

Under en timme ska vi tala om golf på Internet, vad som är möjligt att göra på de egna sajterna och hur en rätt alldaglig sida på en klassisk klubb skulle kunna se ut.

Med på mötet har Schwieler tagit med sig AD:n Fredrik Lundberg och den Digital Directorn Robert Scutt. Utöver sina kunskaper i design och marknadsföring är de också golfare, och kan därför se golfklubbarnas sajter, så att säga, från två håll.

- Vi arbetar med allt från reklamfilm, aktiviteter i butiker till att utveckla appar och lägga upp marknadsstrategier för både små och stora företag. Bland våra största kunder i dag finns Kraft Foods, OKQ8, Astra Seneca, Bonnier, American Express och IBM för att bara nämna några, säger David Schwieler.

I uppdragen för bland andra OKQ8 ingår positionering eller förflyttning av varumärket, och i förlängningen av detta hur deras sajt ska se ut.

Det som förefaller unikt för en utomstående är att INGO inte längre har någon egen hemsida utan har valt Facebook för aktiviteter och information på Internet. Schwieler ser detta delvis som ett paradigmskifte och tror att fler företag kommer att göra detsamma. Det främsta skälet är att hemsidor inte alltid uppvisar rätt besöksfrekvens och att det helt enkelt är lättare att agera på Facebook, både för medarbetare och besökare. En annan fördel är att när INGO gör någonting så får alla som valt att ”gilla” INGO:s Facebook-sida informationen per automatik, och målgruppen är alltid intresserad av informationen.

Schwielers dom över hur golfklubbarnas hemsidor ser ut och fungerar är hård:

- Min uppfattning är att deras sajter, generellt sett, är fem år efter övriga branschers. Men det finns naturligtvis exempel på goda undantag.

NULÄGET

Många golfklubbar har sajter som ger ett väldigt amatörmässigt intryck. Till viss del beror det säkert på ekonomiska resurser och sviktande kompetens. Vilka är era grundläggande principer för att bygga en framgångsrik sajt?

Fredrik Lundberg: Du måste ha klart för dig vad syftet med sajten är och vilken målgrupp ni vill nå. Sajten är i många fall det första du möts av och ett dåligt intryck kan helt klart göra att man väljs bort. Det vet jag själv av alla golfresor jag gjort, där vi letat efter riktigt bra golfbanor, sajten är väldigt avgörande. Alltså; jobba stenhårt med första intrycket riktat till målgruppen ni vill nå. Gör hellre en vacker sajt som förmedlar rätt känsla än att proppa den full med funktioner som ingen använder.

Robert Scutt: Det är väldigt viktigt att du känner din publik och vad den letar efter och vill ha svar på. En dålig design är en sak, men bristen på kunskap om dina besökare är ingen ursäkt. Använd en enkel, ren, funktionell och inspirerande design. När du själv letar efter en bana att spela på en sajt, vad är det som inspirerar dig? Om du börjar där, och inte med att rada upp funktioner, så kommer din sajt att få ett renare intryck och en behagligare känsla.

Hur viktigt är det att ha en egen sajt på Internet i dag? Finns det andra alternativ?

Fredrik Lundberg: Det är jätteviktigt för en golfklubb att ha en egen sajt, men det innebär inte att du måste ha ett stort och krångligt system som är baserat på tråkiga mallar. Varför inte lägga pengarna på en riktigt fin design och sedan använda Facebook för att kommunicera med gäster och medlemmar?

Robert Scutt: Jag menar att Internet är en av de viktigaste platserna för icke medlemmar som söker en bana att spela på, som gäst på en klubb. Din sajt är ofta det främsta ”säljande vektyget” och sidornas utformning blir därmed oerhört viktiga. Sidor som görs i dåliga mallar är helt enkelt en katastrof. Till att börja med är det första intrycket av din sajt helt avgörande, och om den inte motsvarar vad en presumtiv gäst känner och tycker kommer denne helt enkelt aldrig att besöka sajten igen, eller att ta sig till din anläggning för ett verkligt besök. Kom också ihåg att sajtens förstasida bara är startpunkten, du måste lägga till andra kontaktvägar som berikar och ger mervärden: Filmer på YouTube, sidor eller grupper på Facebook och Google+ samt olika applikationer för smarta mobiler – smartphones – och nätet. För icke-golfare förmedlar tyvärr golfklubbarnas sajter alltför ofta bilden av dem som gammalmodiga, slutna medlemsklubbar som förmedlar interna nyheter eller visar tråkiga och intetsägande greenområden vilket vi inbitna golfare vet ofta är fel. Det gäller att vara medveten om att sajten är öppen för alla, precis som Internet. Det gäller att ändra synen på dem som besöker sajten, golfare eller icke-golfare. Sedan gäller det slutligen att komma ihåg, att dagens golfare växer upp i en värld omgiven av nya mediemöjligheter och ny teknologi som hjälper dem att spela bättre golf, hitta rätt klubbor, mäta avstånd och kommunicerar med sin omgivning på ett helt annat sätt än för bara några år sedan.

Hur ska en klubb praktiskt gå till väga, för att vässa hemsidan och rikta budskapet mot sin primära målgrupp?

Fredrik Lundberg: Det finns inga genvägar. Vänd dig till en kunnig och seriös reklambyrå och gå inte på de färdiga mallsystem som finns på nätet. Det är fel ställe att snåla på, våga vara kaxig och kommunicera vad som är bra med din klubb. Det handlar inte bara om att göra en snygg sajt utan att ta fram en sådan utifrån ett genomarbetat koncept där det finns en tanke och målgrupp för sajten. Att bara trycka på en knapp för att sedan försöka fylla ut mallarna med information är ingen bra lösning, det kan vi väl konstatera nu?

Robert Scutt: Många klubbar letar efter billiga alternativ, och köper ofta färdigdesignade stereotypa mallar. Dessa kan på sätt och vis vara bättre än det de hade tidigare, men färdiga mallar är inte den bästa vägen framåt eftersom producenterna av sådana mallar oftast inte kan lösa just dina speciella problem eller önskemål. De levererar endast en genomsnittslösning, anpassad till alla golfklubbar, och där just din anläggnings unika egenskaper inte slår igenom. Viktigast av allt är att du måste veta vilka dina främsta besökare av sajten är: Gäster, tänkbara framtida medlemmar eller medlemmarna själva? I samma ögonblick som sajten försöker tillgodose alla dessa kategorier samtidigt kraschar allt! Sajten måste bestämma sig för vilka de primära besökarna ska vara, och kommunicera till dessa på olika sätt, genom lockande och professionellt tagna bilder från banan, grafiskt snygga och aktuella banguider, gärna i kombination med rörliga bilder som förmedlar känslan av hur hålen ska spelas. Berätta om banans bästa delar, om signaturhål och andra höjdpunkter. Sälj in banan, locka till verkliga besök!

Hur viktigt är Internet i dag när det gäller marknadsföring och varumärkesbyggande?

Robert Scutt: Internet är i dag ofta det första mötet med ditt varumärke. Dagens konsumenter blir allt mer vana vid snygg design på nätets sajter, olika funktioner, snabba nedladdningar och ett spännande bildspråk. Det är inte bara sajten i sig som räknas, det är i vilket sammanhang varumärket visas upp, hur det presenteras. Alla finns på Internet i dag. Att inte vara där, eller att inte ha rätt framtoning, säger indirekt det mesta om företaget eller verksamheten. Om exempelvis en golfklubb inte förmår ta hand om sin egen bild av sig själv, hur klarar den då att ta hand om själva anläggningen?

Vad kostar det att bygga en sajt, och vad finns det för teknik eller program som är användarvänlig?

Robert Scutt: Det här är svårt att svara på. Hur långt är ett snöre? Jag vill vända på det och fråga vad sajten är värd för klubben. Jag kan klara av att så och klippa gräset hemma i min egen trädgård, men berättigar det mig till att sköta en hel golfanläggning? Samma sak gäller för designen av din sajt, du får det du betalar för. Om jag ändå ska försöka ge en uppskattning hamnar investeringen på mellan 100 000 kronor och 250 000 kronor, men det kan vara hälften av detta eller tio gånger mer, beroende hur stort uppdraget blir och om det utöver själva designen också inkluderar produktion och uppdateringar, fotografering och andra tekniska lösningar eller underhåll. Jag tror verkligen att du får det du betalar för. När strategin och tankearbetet är klart, kommer själva designarbetet rulla på smidigt, till rimliga kostnader.

Vad är det viktigaste besökaren ska känna, när han eller hon besöker en klubbs sajt?

Fredrik Lundberg: Besökaren ska få den känslan som klubben vill förmedla. Är det en exklusiv bana med perfekta greener eller kanske en familjevänlig bana som går bra att ta med nybörjaren på?

Det är klart att skillnaden är stor beroende på vilken typ av golf du är ute efter. Jag blir ofta förvånad över hur dåligt detta förmedlas. När jag spelat banor som är helt fantastiska, men har en sajt som aldrig hade fått mig att bli sugen på att boka en starttid.

Robert Scutt: Kom ihåg att din anläggning bara kan visas på sajten, den kan inte upplevas så som den görs i verkligheten, eller spelas. Ändå måste sajten på något sätt få anläggningen att kännas levande. Vi vet alla att golfanläggningar i allmänhet är vackra, har spännande vyer, promenadstråk och hål som ger dig den där aha-upplevelsen under ronden. Uppgiften för varje form av säljande verktyg är att förmedla denna känsla. Ta fasta på det som särskiljer din anläggning från andras! Mallade sidor kan fungera för sajter som inte har något att sälja mer än information, men sådan är inte golfen. Varje anläggning är unik, har olika tradition och värderingar, har egna skönhetsvärden. Din sajt måste täcka in detta. Än en gång vill jag trycka på vikten av att veta vem du säljer din upplevelse till: Gäster och deras betyg, framtida medlemmar eller befintliga medlemmar och ge din utvalda kategori det som är specifikt och relevant för dem. Folk spelar golf därför att det är roligt och underhållande. Om det är dessa intryck du vill förmedla ska detta naturligtvis synas och kännas på sajten!

Hur viktigt är det att våga nischa sig, det vill säga att ”inte vara en klubb för alla”, utan att definiera sin främsta målgrupp?

Fredrik Lundberg: Jag tycker att detta är superviktigt! De flesta klubbar är inte ”en klubb för alla” och ska inte heller vara det. En klubb som tar 1 000 kronor för en greenfee ska inte rikta in sig mot nybörjare, den ska rikta sig mot golfare som tycker att det är värt att betala extra för att få perfekta greenområden och fairways. Men visst, är du en klubb för alla så ska du givetvis kommunicera det. Fast då tror jag att det handlar om en klubb med flera banor av helt olika karaktär, vilket man i så fall borde trycka på, och visa upp på sin sajt.

Robert Scutt: Vi talar mycket i vår bransch om vikten av att känna publiken, att ”vandra en mil i deras skor”. Först därefter kan vi lära oss hur de fattar sina beslut, vad som är extremt viktigt för dem, vad som ”triggar” dem till att köpa varor och tjänster. Det betyder också att det inte längre går att skjuta vitt och brett, du måste sikta in dig på en specifik kärna av konsumenter och få dem att se dig, känna sig viktiga för dig.

Hur bygger man sitt varumärke i olika mediekanaler, i det här fallet Internet?

Robert Scutt: För det mesta ser inte anläggningarna sina klubbmärken som varumärken och de bygger ofta sitt rykte via mun-mot-mun-metoden. Om du själv får en bra upplevelse på en klubb eller anläggning, berättar du gärna om detta för andra, vänner och bekanta. Det behöver inte allltid handla om banans kvalitet eller skönhet, utan om helheten och framför allt om hur du blev omhändertagen. Allt, från det du parkerar din bil och bemöts i receptionen till den första drivern och sista putten, är grunden för dina intryck. Därför är det nödvändigt för klubbarna att anpassa sig till dessa intryck och gärna förstärka dem med andra mervärden till nytta både för klubben och för gästen. Exempel på mervärden kan vara enkla sätt att boka starttider, uppföljning via sms och påminnelser, bokning av lunch, fria rangebollar, rabatt på golfbil. Liksom väderlekstjänster, vindförhållanden, flaggplaceringar och, efter ronden, erbjudanden från ”19:e hålet”, det vill säga restaurangen. Varje enskild del blir en del av intrycken, och som avgör om du vill komma tillbaka och spela eller ej.

Många sajter upplevs som väldigt interna, det redovisas tävlingsresultat, klubbaktiviteter för medlemmar, städdagar, åtgärder på banan, med mera. Borde inte sajten i första hand vända sig till gäster och besökare?

Fredrik Lundberg: Det bör finnas en tydlig indelning på sajten, om du är gäst eller medlem. Låt sajten vända sig till gäster och ge alla medlemmar en särskild vip-sida. Varför inte en låst medlemsgrupp på Facebook eller en iphone-app bara för medlemmar? Självklart gillar medlemmarna att bli särbehandlade och bortskämda av sin klubb.

Robert Scutt: Återigen, känn dia besökare. Är de medlemmar eller gäster, är de förstagångsbesökare eller återkommande besökare på sajten? När väl denna kartläggning är gjord, dela in sajten i enlighet med detta. En icke medlem behöver inte ta del av klubbens interna angelägenheter, och medlemmar behöver inte ta hänsyn till olika gäst- eller kunderbjudanden. Viktigt är dock att även medlemmen regelbundet får specialerbjudanden. Det kan exempelvis handla om att rekrytera en ny medlem, och få rabatt på årsavgiften.

Hur ofta bör en sajt uppdateras för att upplevas som intressant?

Fredrik Lundberg: Sajten i sig behöver inte fungera som en blogg, den typen av uppdateringar tycker jag ska finnas på till exempel Facebook-sidan i stället. Uppdatera sajten om det är några kampanjer som gäster är intresserade av, men låt då någon lägga en timme på det i stället för att knåpa ihop något själv om du inte kan det.

Robert Scutt: Sajten ska helt enkelt uppdateras när det finns någon nyhet för besökaren. Svårare än så är det inte. För medlemmar kan det handla om dagliga uppdateringar men det kan ske genom andra kanaler på sajten, exempelvis via Facebook-gruppen, bloggar eller Twitter. För icke medlemmar är det viktigaste hur vädret är just din tänkta speldag och hur bra greenerna är. Och, riktade erbjudanden från klubben till denna kategori.

Vad är det för kommande trender som rent generellt gäller för sajter och Internet? Kommer andra medier att ta över?

Fredrik Lundberg: Smartphones är viktigt att ha med i tankarna och skulle kunna användas på många smarta sätt när det gäller golfklubbar. Html5 har mer eller mindre tagit över det som gjordes i flash tidigare och har skapat möjligheter att göra riktigt snygga saker som även fungerar bra på ipad, smartphones och i sökmotorerna. Att kombinera en snygg målinriktad sajt med rörligt material och en Facebooksida tror jag är ett stort steg i rätt riktning för golfklubbarna.

Robert Scutt: Smartphone-applikationer och Html5 är viktigt, men viktigast är att förstå sambandet mellan ”online” och ”offline”, det finns ingen given gränsdragning längre. Folk hittar till banorna via sina mobiler eller gps:er, checkar in och talar om var de är via sina mobiler, använder avståndsmätare, elektroniska banguider och scoringsystem. De kollar bilder eller rörliga filmer, antingen i datorn eller i telefonen. Att exempelvis vara aktiv på sökmotorn Google, köpa sökord där och hamna högt i visningslistan med länk till din sajt, är och blir oerhört viktigt. Det kostar lite men kan ge mycket. En sökning på golf i exempelvis Skåne ska ta dem direkt till din sajt, om klubben ligger där. Och väl där ska besökaren känna sig välkommen, boka starttid eller lätt kunna ställa frågor.

Vilka är era bästa exempel på sajter som lyckats kombinera marknadsföring med information?

Robert Scutt: Jag tycker att en hel del modesajter gör detta bra. Och bilsajter. De tar hand om sina varumärken, omsätter dem i handel genom att länka tillbaka till produkten. Detaljerna om en produkt, exempelvis inom bilindustrin, kan vara omständliga och rätt tråkiga, hur viktiga de än är. Men att se bilen i rörelse, olika vinklar och detaljer, är initialt det viktigaste. När du väl är fast, söker du djupare information, mervärden. Precis så borde golfklubbarna hantera sina anläggningar.

Golfklubbarnas ledningar har i många fall en åldersstruktur som är fostrad i en annan mediekultur än dagens. Hur ska dessa förstå vikten av nya medier?

Fredrik Lundberg: Det här är väl inget unikt för just golfklubbar, egentligen…

Robert Scutt: Jag tror att detta bygger på fördomar och är en missuppfattning. Den äldre generationen är i sig inte emot ny teknik, även om den kanske inte är lika aktiv på sociala medier som Facebook, Twitter med flera. Men många beslutsfattare i äldre åldrar har helt klart för sig hur ny teknik som smarta telefoner och sajter fungerar och används. Och kom ihåg att denna målgrupp är både köpstark och krävande. Och den växer. Så, underskatta aldrig vad de vill se eller vill ha av din sajt.

Hur ska klubben bäst lära sig att hantera sociala medier?

Robert Scutt: Jag tycker att alla som har någon form av uppdrag på klubben ska känna ansvar för detta. Klubbpron eller receptionisten kan exempelvis uppdatera statusen på Facebook eller blogga på Twitter och hålla nyhets- och informationsflödet igång, greenkeepern med sin banpersonal kan göra samma sak, liksom de som driver restaurangen eller shoppen. Ge dem möjligheten och förtroendet att få lägga ut sina tankar på sajtens nyhetsplats eller i lämpliga bloggar där. Genom att ge dem detta förtroende får du inte bara ett varierat innehåll, du stärker också deras lojalitet i sitt arbete och sin inställning till klubben.

Behöver varje klubb ha en egen sajt? Finns det andra vägar att presentera information och sälja in sin anläggning?

Robert Scutt: I dag är det självklart att varje anläggning ska finnas på Internet, men i vilken form eller i vilket sammanhang är inte lika självklart. Det behöver nödvändigtvis inte vara en egen sajt. Det kan lika gärna vara Facebook eller annan social plats på Internet. Det viktiga är att berätta vad som är specifikt för anläggningen, inte bara att den finns. Vem nöjer sig med att besöka en restaurangsida som endast berättar att det finns 18 rätter på menyn, och priset. Folk vill se VAD som serveras, hur det serveras och först därefter blir priset det som till sist avgör valet.

Vilken kompetens ska en person som är ansvarig för en sajt ha?

Fredrik Lundberg: Han eller hon ska vara duktig på form, text och vara bra på att fotografera. Det ska vara en person som är social och aktiv i klubben. Som kan skriva med gäster och medlemmar på Facebook och vara ute och fotografera på tävlingar och annat som händer på klubben.

Robert Scutt: Egentligen ingen särskild. Men personen måste vara strukturerad och gilla att kommunicera med besökarna. I dag kan egentligen de flesta lära sig att sköta innehåll och uppdateringar på en sajt, det är tekniskt inte svårt.

OMGÖRNINGEN

Ljunghusen är en av Sveriges äldsta golfklubbar. Klubben grundades 1932 och blev 1965 först i landet att ha 27 hål. Banan är en av landets få äkta links. Den gränsar till en stor naturskyddad våtmarkshed och ligger i ett naturreservat bara några meter från Östersjöns vita sandstränder.

Klubben har alltid legat i framkant när det gäller att införa ny teknik och varit aktiva på Internet. Ändå är klubbens sajt i dag lika intetsägande som de flesta andras, i alla fall för en som inte tillhör ”familjen”.

En av de ansvariga för för Ljunghusens information och kommunikation i olika kanaler är Lennart Bengtsson. Berätta om historien bakom Ljunghusens hemsida, hur länge den funnits, vilka som tagit fram den och tekniken bakom.

- Hemsidan skapades 1999 och togs fram av vår sponsor IT-bolaget MMP. Från början kunde klubben inte ändra på sajten själv utan det fick skötas via MMP. Sin nuvarande utformning fick den 2001 och då ändrades tekniken så att vi själva kunde logga in och uppdatera. Programmet har ju många år på nacken nu och är i viss mån omodernt, särskilt textverktyget. En stor fördel är dock att man kan jobba direkt på sidan och alltså genast ser hur ändringarna fungerar. När vi tittat på nyare program har dessa krävt att man först gör en "modul" som man sedan för in på sidan. Det är ett arbetssätt som vi inte gillar och därför kör vi fortfarande med vårt gamla program.

Vad är det primära syftet med sajten?

- Att ge alla upplysningar som gästspelare och presumtiva gäster vill ha. Exempelvis tillgänglighet, greenfee, väderutsikter, öppettider, dagens rätt, bokningsregler, flygbilder, vägvisning, länkar till hotell med mera. Vidare att hålla medlemmarna uppdaterade kring allt som händer i klubben. Tävlingar, klubbaftnar, banarbete, startförbud, nyheter, arrangemang på restaurangen, erbjudanden från shopen och mycket annat.

Vilka vill ni i första hand ska besöka sajten, medlemmar eller gäster?

- Båda målgrupperna är viktiga. Var och en på sitt sätt.

Vilka andra sajter har ni inspirerats av när det gäller att skapa er egen sida?

- Dagstidningarna typ Aftonbladet och Sydsvenskan. De flesta av golfklubbarnas hemsidor är statiska. De uppdateras alldeles för sällan. Vår idé är att uppdatera mycket ofta ungefär som dagstidningarna. Ett exempel: En dag hade vi översvämning på en green. Detta meddelades på hemsidan med bild klockan 06. Klockan 09 var greenen torr och detta meddelades också direkt med bild.

Vad vill ni att besökaren ska känna och uppleva, när han eller hon går in på sidan?

- Att de får veta allt de önskar och att banan, restaurangen, shopen och receptionen håller högsta klass. Liksom service och bemötande. Ett besök på golfklubben ska ju vara en angenäm totalupplevelse.

Hur viktig är sajten i marknadsföringen av Ljunghusens golfanläggning?

- Mycket viktig. Den är praktiskt taget vår enda form av marknadsföring förutom arrangemang av stortävlingar. Hemsidan är också viktig för sponsorsidan. Vi har länkar till alla sponsorer. En form av marknadsföring för en viktig grupp.

Vilka andra mediekanaler använder Ljunghusen i sin marknadsföring av anläggning och bana?

- I stort sett inga. Golfklubbarna har inte råd att i någon större omfattning använda media i sin marknadsföring. I Ljunghusen tror vi däremot mycket på att arrangera större tävlingar. Vi har till exempel haft Europatourtävlingar, SM, EM för lag, svenska tourfinalen (åtta gånger). I år har klubben varit värd för riksfinalen i Skandia Cup och kval till Nordea Tour. Tävlingar av den typen ger publicitet och golfare från hela landet som gäster. Under Skandia Cup serverade restaurangen på lördagen 450 luncher. Och hade dessutom ett bröllop på kvällen! 450 personer med golfanknytning som förhoppningsvis talar väl om klubben med vänner och bekanta.

Vilka arbetar dagligen med sajten, och eventuella andra mediekanaler?

- Webmaster Lennart Bengtsson och i viss mån klubbchef Stig Persson.

Sociala medier, exempelvis Facebook och Twitter, med undergrupper och sidor, blir allt viktigare när det gäller att hålla kontakten med medlemmar och andra intressenter. Hur tänker Ljunghusen där?

- Banchefen har en sida på Facebook där han sätter in bilder från banan. Twitter använder vi inte. GIT:s mailservice är däremot viktig för oss. Klubbchefen skickar ofta mail till medlemmar (och andra golfare) om saker han vill poängtera och hänvisar då till hemsidan.

Hur tänker ni när det gäller språk och bildval?

- Språket: Enkelt och lättfattligt som i en dagstidning. Bilderna: Så många som möjligt. Kvaliteten blir skiftande eftersom vi får lita till bilder tagna av medlemmar, tävlingsledare, lagledare, personal och så vidare. Men hellre en bild av lägre kvalitet än ingen alls. Bilderna är mycket viktiga för att göra sajten intressant och levande. Dessutom är det populärt bland medlemmarna, särskilt juniorerna, att synas på hemsidan.

Sammanfatta hur säsongen hittills varit på klubben och hur sajten eventuellt påverkat spel- och besöksfrekvens.

- Den långa regnperioden i Skåne under sensommaren har givetvis påverkat greenfeen negativt. Vår ärliga och snabba rapportering om banförhållandena har säkert varit negativ för intäkterna men samtidigt positiv för klubbens rykte. Hemsidans effektivitet kan vi dock se genom medlemmarnas snabba respons på att exempelvis ställa upp som funktionärer när det behövs.

 Hur ser besöksfrekvensen ut och vad har ni för kostnader för sajten?

- Innan sajten fick sin nuvarande utformning för elva år sedan var besökarna under 100 per dag. Tyvärr har vi ingen räknare nu men cirka tre år efter att sajten förändrats hade vi på högsäsong cirka 1 100 besökare per dag. Kostnaden är mycket låg, cirka 2 000 kronor per år för servern inklusive mailserver. Webmastern jobbar ideellt. Vår policy är också att hålla hemsidan ren från kommersiella annonser. Vi uppdaterar alla dagar i veckan. Minst en-två gånger per dag och under högsäsong kan det bli betydligt mer. Webmastern har så gott som ständig jour för inkommande mail och uppdateringar. Många medlemmar berättar att de har klubbens sajt som startsida på nätet.

 

FEM FÖREDÖMLIGA GOLFSAJTER

1/ Innisbrook – Ger mig ett bra intryck. Verkar vara en lyxig anläggning med hög kvalitet på banorna.

http://www.innisbrookgolfresort.com/ <http://www.innisbrookgolfresort.com/>

2/ Trump Golf
– Känns exklusiv och gör att jag blir golfsugen. Hade inte behövt vara gjord i flash.

http://www.trumpgolf.com/
<http://www.trumpgolf.com/>

3/ SandyLane – Bra exempel på hur viktigt första intrycket är.

http://www.sandylane.com/caribbean-golf-courses.php


4/ Oldhead – Designen känns gammal, men passar ändå banan bra. Bilderna väger upp betyget och gör mig sugen att åka dit och spela. De borde låta videon ta mer plats.

http://www.oldhead.com/
<http://www.oldhead.com/>

 

5/ Bath Golf Cklub – en klubb som nått en bra bit, men kan bli ännu tydligare strukturerad och lockande.

http://www.bathgolfclub.org.uk/

 

LÄR AV GYM- OCH MOTIONSKLUBBARNA!

http://www.labspa.co.uk/HealthClub/#Classes

http://www.thirtysevendegrees.co.uk/

https://www.gymbox.co.uk/

 
Fredrik Lundberg. Art Director Web, INGO. Hemmaklubb: Brollsta GK. Hcp: 17. Spelar helst: Sand GC eller Vidbynäs GC.

Robert Scutt. Digital Director, INGO. Hemmaklubb: Kungliga Drottningholm GK. Hcp: 18,3. Bäst hål han spelat: 10 på The Ailsa, Turnberry, Skottland.

Stefan Cardner
stefan.cardner@golf.se
Kommentarer (0)
Skriv nytt inlägg
Logga in med ditt Facebook-konto
 Posta 
    Skriv ut Tipsa  Teckenstorlek
    Kommande händelser

    Golf & Affärer, #2, 2012

    Läs senaste numret i e-arkivet

    Annonser

    Partners: