Många gör det aldrig. Andra någon enstaka gång. Men Thomas Andersson nöjde sig inte bara med ett. Han gjorde två hole-in-one på lika många dagar.
Det första slog han till med på Lydinge GK utanför Helsingborg på måndagen. Det andra på Söderåsens GK på tisdagen.
- Jag var ute och spelade med mina kompisar. Det blåste kraftig motvind så jag fick slå en järnsjua på Lydinges sjunde hål som är 125 meter, säger Thomas, som dagen efter åkte med nångra andra spelkompisar till grannklubben Söderåsen.
- Då hade jag turen med mig på det tredje hålet, 166 meter långt. Där använde jag en järnsexa, fortsätter 56-årige, Thomas, som är medlem i både Lydinge och Söderåsen.
Thomas, som spelat golf i 40 år, har en tvillingbror som faktiskt spelat ännu längre.
- Men något hio har han aldrig gjort, skämtar Thomas, som totalt gjort fyra hole-in-one under sin karriär.
Trots att det görs mellan 2500-3000 hio av svenska golfspelare varje år är det bara en ynka procent av dessa som gör två samma år. Att det sedan sker två dagar i rad är mer än osannolikt.
De vise har räknat ut att “normalgolfaren” behöver spela 200 år för att göra ett hio. Fast är man 58 år och spelar på en torsdag ökar chansen. Det visar i alla fall statistiken.
- För mig tog det 30 år innan jag gjorde mitt första hio. Nu siktar jag på det femte, slutar Thomas, som har 5,6 i hcp och gärna bjuder sina spelkompisar på skumpa ännu en gång.