Liselotte Neumann får hjälp av Sörenstam och Koch 2013. Liselotte Neumann får hjälp av Sörenstam och Koch 2013. Foto: Getty Images

Dela denna artikel

Tre svenskor leder Solheim Cup

Det blir helsvensk coachning av det europeiska laget i Solheim Cup på Colorado GC nästa år. Kaptenen Liselotte Neumann har valt två landsmaninnor som vicekaptener: Annika Sörenstam och Carin Koch.

Den nyannonserade svenska kaptenstrion har en mängd Solheim Cup-matcher i bagaget och vet vad som krävs för att prestera under de tre dagar som eventet pågår.

Kaptenen Liselotte Neumann har spelat sex Solheim Cup.

Vicekapten Annika Sörenstam har spelat åtta.

Vicekapten Carin Koch har spelat fyra.

Den 13-18 augusti 2013 är de alla samlade på amerikansk mark där tävlingen avgörs på Colorado GC i Parker. Förra året vann Europa på Irland och vinnarna vill gärna försvara bucklan.

Lotta Neumann presenterades redan i mars vid en presskonferens under Kraft Nabisco Championship och nu har alltså de två assisterande kaptenerna utsetts.

- Jag är väldigt glad att meddela att Annika och Carin blir mina vicekaptener. Deras passion för spelet och erfarenheter som tidigare Solheim Cup-spelare blir ovärderligt när vi jobbar tillsammans för att försvara cupen, och vinna på amerikansk mark för första gången, säger Liselotte i ett uttalande på LET:s hemsida.

Annika har redan provat på vicekaptensjobbet 2011 och fick även frågan om att vara kapten tidigare men avböjde då.

- Jag är mycket hedrad och glad för att vara med Lotta och det europeiska laget återigen som vicekapten. Jag vet att hon kommer att bli en bra ledare för Europalaget. Nästa års Solheim Cup i Colorado är mycket viktigt för Europa eftersom vi behöver hålla tempot uppe efter att ha vunnit förra året på Irland, säger hon.

Den tredje svenskan som basar i lagrummet är Carin Koch som även coachat det europeiska laget i Ping Junior Solheim Cup 2009. Hon var också den som satte den avgörande putten på Loch Lomond 2000, hennes bästa ögonblick i karriären har hon tidigare berättat.

- Solheim Cup är väldigt speciellt för mig och alla spelare som har spelat matcherna. Det är den mest spännande och nervpåfrestande tävlingen i golf och även den mest givande för laget med pokalen på slutet, säger hon till LET.

Solheim Cup har spelats två gånger i Sverige, på Barsebäck 2003 och Halmstad 2007.

Av: Sylvia Luther
sylvia.luther@golf.se

Publicerad: 2012-08-29
Kommentarer (1)
Skriv nytt inlägg
Logga in med ditt Facebook-konto
 Posta 
Jessica

Oj oj oj! Då tar vi bucklan med oss hem igen då! :)

Jessica Westman , 13:05, den 30 augusti 2012
Anmäl
  • 1

Dela denna artikel

MoreGolf MasterCard

Med MoreGolf MasterCard kan du delbetala medlemsavgiften till din klubb utan ränta i 6 eller 12 månader.

Läs mer här

Nordea Masters

Besök Nordea Masters webbplats genom att klicka på länken nedan.

www.nordeamasters.se

Annonser

Partners: