Laura Davies var trots nervositet starkast till slut Laura Davies var trots nervositet starkast till slut Foto: LET

UNIQA Ladies Golf Open

Speldatum: 3 - 5 September

Vinnare: Laura Davies

Bana: Fohrenwald-Wiener Neustadt

Prispengar: 200 000 Euro

Aktuell ställning

Penninglista

Starttider

 Svenskorna efter i Österrike

Davies jagar Reid i Österrike

 

Davies tog 75:e segern

Laura Davies avgjorde på sista greenen och tog hem segern i Österrike. Bakom avslutade Carin Koch starkt och avancerade till en niondeplats.

Det blev till slut engelska Laura Davies som tog hem segern i Österrike. Det var hennes tredje seger i tävlingen på fyra år och hennes 75:e seger i karriären. Men avgörandet kom först på det sista hålet. En birdie från bunkern på det artonde mot bogey för landsmanninan Melissa Reid gav Davies segern. Och trots alla segrar sa hon sig varit väldigt nervös:

- Mina ben skakade.  Men det är bara andrenalinet. Om maninte hade det skulle man inte vinna golftävlingar, sa en lycklig vinnare till LET

Engelskan hoppas nu kunna vinna penningligan för åttonde gången i karriären. Hon kommer att spela de närmaste två veckornas tävlingar för att ge sig själv chansen att ta hem titeln igen.

Bakom Davies blev Virginie Lagoutte-Clement ensam tvåa och Melissa Reid och amerikanskan Alison Walshe delade tredje platsen.

Carin Koch avslutade starkt med 68 slag och blev delad nia. Titelförsvarande Linda Wessberg slutade med sin tredje raka 71:a och blev tjugonde. Maria Bodén blev  23:a, Johanna W Johansson  28:a och Elin Emanuelsson 43:a till slut.

Av: Daniel Rosenlund
daniel.rosenlund@golf.se

Publicerad: 2010-09-05

ANNONS
Kommentarer (0)
Skriv nytt inlägg
Logga in med ditt Facebook-konto
 Posta 

    Annonser

    Partners: