Lite reklam för ett häftigt event Alex Noren - blogg
Juniorgolf och en omslagsdebutant Tobias Bergman - blogg
Spelplats: Ridgewood Country Club, Paramus, NJDatum: 26-29 augustiPrispengar: 7,5 miljoner dollarVinnare: Heath Slocum (2009)
DeltagarlistaStarttiderAktuell ställning
FedEx Cup Ranking
Tredjeplatsen i British Open för en dryg månad sedan var ett steg i rätt riktning – och ett tecken på att Henrik Stenson var tillbaka i världseliten igen.
Men därefter har det varit nattsvart på banan.
Resultaten i Bridgestone Invitational och PGA Championship var lindrigt sagt mediokra och helgens insats i Wyndham Championship likaså.
Men det finns förklaringar.
Svensken har varit riktigt risig ända sedan St Andrews och har inte kunnat göra sig själv rättvisa.
- Det är nåt riktigt långdraget och att jag har försökt harva golf i 35 gradigt och fuktigt klimat i tre veckor har väl inte snabbat på processen i rätt riktning direkt. Det känns väl något bättre nu, men det är inte hundra procent och jag har inga gympass inplanerade i närtid, säger han till Svensk Golf.
Anledningen att han ändå valt att spela är PGA-tourens krav att deras medlemmar ska spela 15 tävlingar per säsong, för att inte riskera avstängning.
- Om det inte varit för att jag måste få in mina 15 tävlingar borde jag inte spelat, men det är bara att bryta ihop och komma igen.
Nu väntar dock ett välkommet uppehåll.
För eftersom det inte blev något finalspel i FedEx Cup kommer Stenson inte att tävla på fem veckor i USA - och han har heller inte valt att kasta in några europeiska tävlingar i programmet.
- Jag har fem veckor tävlingsfritt tills jag spelar mina sista tre tävlingar på PGA touren första tre veckorna i oktober. Sedan åker jag till Dubai och i nuläget vet jag inte vad och om jag lirar mycket mer än Dubaifinalen.
Sedan väntar sannolikt också ett långt speluppehåll under jul och nyår.
- Det ser ut som att jag kan få en längre tids uppehåll mellan säsongerna också om jag vill det, vilket fallet inte varit dem senaste åren med tävlingar långt in i december och tidig i januari. Inget ont som inte har något gott med sig…
Stensson har påpekat fakta varför resultaten inte har varit dom bästa senaste tiden. Sjukdom, men har tvingats att spela tävlingar i alla fall för att fullfölja kravet om 15 tävlingar. Men att fiska grabbor i stället för att spela på Bro Hof, det låter ju löjligt,det verkar som han helst spelar på halvtid och enbart vill spela majors. Det håller ju inte i längden, då ranking faller och ringrosten gör sig påmind. Det gäller att smida medan järnet är varmt, jag är osäker om vi får se Henrik i toppen i framtiden.
Fredde, kan vara svårt att läsa klart vid 04 tiden men det framgår att Stenson blev sjuk efter BO. Vi som såg honom på Båstad, där han gav tillbaka både i form av sig själv genom att vara tillgänglig för envar som ville undet två dagar samt i form av pengar till stiftelsen Friends, vet också att formen då var gryende och det framkom att han verkligen ville "tillbaka" till toppen igen genom hårt arbete. Vad gäller hans stöd för svenk golf - kolla vad han gör för juniorerna på Barsebäck och som sagt, vad han genom sin stiftelse gör för Friends verksamhet!
Och om han nu dessutom e så himla sjuk så borde han ju inte kunna spela golf (vilket han uppenbarligen inte kan) men dendär 3dje placeringen i British? Kände han sig frisk just den veckan eller? Om inte så e han tillräckligt frisk för o spela. Antingen spelar han då eller så borde han vara tyst. Att tala ut i svensk golf talar ju för sig självt..
Det handlar inte om att det är så gulligulligt synd om lilla stackars henrik som vissa här påpekar.. Det e ju jävligt kul att se att han har svensk golfs stöd, eftersom han stödjer svensk golf så himla mkt... tex genom att va med i scandinavian masters?! Då stödjer jag heldre en sån som robert karlsson eller peter hanson som faktiskt ger tillbaka.
Jag kan inte se nåt gnäll från Stenson. Det är ju som vanligt bara i kommentarerna bland hackarna det gnälls. Jag skulle vilja se ett tränarbyte för Stenson, tror han skulle kunna få en nytändnning. Kapaciteten kan väl ingen ifrågasätta. När han spelar på topp är han vår bäste.