Timell håller Johnson på gott humör på Bro Hof. Här firar de en bländande järnåtta på 17:e hålet. Timell håller Johnson på gott humör på Bro Hof. Här firar de en bländande järnåtta på 17:e hålet. Foto: Christer Höglund

Häng med i mobilen

Inte vid datorn? Om du är ute och rör på dig kan du alltid hålla dig uppdaterad om händelseförloppet via vår mobilanpassade sajt: surfa in på mobil.golf.se

Nordea Scandinavian Masters


Speldatum: 22-25 juli
Plats: Bro Hof Slott GC, Stockholm, Sverige
Segrare: Ricardo Gonzalez (2009)
Prispengar: 1,6 miljoner euro

Starttider
Aktuell ställning

Polaren hjälpte Johnson sätta nytt banrekord

Med polaren Anders Timell på bagen har Richard S Johnson brutit en dålig trend på greenerna. På fredag satte Johnson nytt banrekord (66 slag) på Bro Hof och är ett slag från ledningen i Nordea Scandinavian Masters.

I början av juli, på Aronimik Golf Club i Pennsylvania, under PGA Tour-tävlingen AT&T National kände Richard S Johnson att han hittade sin puttning efter sex långa månaders frånvaro.

Men trots uppenbarelsen fick Johnson fortfarande inte riktigt ihop det på greenerna och efter en kämpig vecka på St Andrews – där han slog bollen bra, men hade dålig fartkänsla med puttern – behövde han bryta trenden i Nordea Scandinavian Masters.

Då ringde han polaren och radioprofilen Anders Timell och bad honom bära bagen på Bro Hof.

– Det är lite som att passa ett barn ibland, han tappar saker till höger och vänster och man får vara glad om man har alla 14 klubbor kvar när man kommer in. Men det är roligt, lättsam stämning i bollen och det precis vad jag behövt på sistone. Bara gå ut, skratta och ha roligt, säger Johnson.

Hittills har samarbetet fungerat strålande.

Johnson följde upp torsdagens 70-rond med en bogeyfri 66:a (-6) på fredagen – nytt banrekord på Bro Hof Slott Stadium Course.

– Puttningen som varit försvunnen har vaknat till liv vilket är väldigt kul. Anders hjälpte mig en hel del på greenerna, han är ju hemmalirare här och duktig på att läsa linjerna, säger Johnson.

Timell fick också beröm av Johnson när han övertalade honom att byta klubba på det förrädiska 17:e hålet. Efter en lång väntan på framförvarande boll, många blickar i banguiden och en extra stegning för att kolla avståndet ville Johnson slå en järnnia.
Timell tyckte järnåtta.

– Jag var sugen på att slå en nia, men Anders övertalade mig att slå en åtta så jag får ge honom cred för det, säger Johnson som till slut slog upp järnåttan till en meter från hål och sänkte birdieputten.

Birdien tog Johnson till åtta under par, vilket han också slutade på, och inför helgen är han ett slag efter ledaren K.J. Choi. Närmast bakom Johnson jagar färske Open-vinnaren Louis Oosthuizen på sju under par. 

– Kul att spela bra i Scandinavian Masters och speciellt i Stockholm, jag har mycket familj och vänner här. Spelet känns bra, så det är bara att gasa, säger Johnson.

Det återstår att se om Timell och Johnson kan skratta sig hela vägen till seger på söndag. I så fall blir frågan vad Timells gage landar på.

– 90/10 har vi väl kommit fram till, säger Johnson.

– Där jag tar 90, flikar Timell in med ett skratt.

Av: Oskar Åsgård
oskar.asgard@golf.se

Publicerad: 2010-07-23

ANNONS
Kommentarer (14)
Skriv nytt inlägg
Logga in med ditt Facebook-konto
 Posta 

Anders R sa det.

Jesper , 12:06, den 24 juli 2010
Anmäl

Försvarsmaktens "Har du rätt till en åsikt" far upp i tankarna när man läser inläggen här. Kul att alla är såna härliga tyckare! Om Timell som bagbärare är ett snesteg eller genidrag är väl upp till Rickard själv att avgöra. Att det skulle innebära att han inte tar tävlingen på allvar stämmer ju inte, han lirar ju grym golf vilket han inte gjort sista tiden. Att det sen finns folk som kanske får lira sin sista tourtävlingar den här helgen, ja det beror ju på att de är för dåliga golfspelare för att lira på touren. De ska bort och nya ska in...

Anders R , 11:06, den 24 juli 2010
Anmäl

Tycker ofta att Timell är en pajas som skriver strunt. Ibland har han dock fått till ett par guldkorn i sina krönikor. Om nu Johnson vill ha honom som caddie så är det väl upp till honom, felet är väl som vanligt att det är massmedia som visar upp honom. Hade inte SVT och Golf.se uppmärksammat honom så hade väl allt varit lugnt... Lite i skymundan kan man ju notera att Johnson gjorde 66 slag och nytt banrekord, så det känns väl som att de har ett ganska bra samarbete i alla fall. Om detta är Timells hemmabana och han kan bidra med något så är det bara roligt, i alla fall för Johnsson och det är väl han som spelar?

Eric , 06:50, den 24 juli 2010
Anmäl

mohahahaha!!! jag ber så mycket om ursäkt. ska enbart låta "proffsen" kommentera här i fortsättningen.

Buffy , 01:02, den 24 juli 2010
Anmäl

Rudolf! Tack, det visste jag ju! Det finns några "amatörer" här, men så finns det oss som kan och vet hur detta med golf funkar! ;) Tack för ditt stöd! :)

Jessica , 00:29, den 24 juli 2010
Anmäl

Annonser

Partners: