Sam Snead är en av tre legendarer som uppmärksammas på Svenska Golfmuseet. Sam Snead är en av tre legendarer som uppmärksammas på Svenska Golfmuseet. Foto: Getty Images

Läs också

Här hittar du fler artiklar om de tre legendarerna. Klicka på länken för att komma till artikeln.

Golfens legendarer: Ben Hogan

Golfens legendarer: Sam Snead

Golfens legendarer: Byron Nelson

Svenska Golfmuseet

Hasse Bergdahl tog över som intendent på Svenska Golfmuseet 2011. I tio delar berättar han om några av museets mest intressanta föremål. Svenska Golfmuseets lokaler finns hos Landskrona GK. Gå in på museets hemsida här.

Fira 100-åringarna

På Svenska Golfmuseet finns samlingar för den historiskt intresserade. Här är första delen i en ny artikelserie där vi lyfter fram några av golfhistoriens mest intressanta inslag. Vi börjar med att fira tre av golfens mest kända, som skulle ha fyllt 100 i år.

I år är det 100 år sedan tre av världens mest framgångsrika golfare föddes. Namnen bör vara välkända för de flesta som någon gång kikat bakåt i golfhistorien, de hette nämligen Ben Hogan, Byron Nelson och Sam Snead.

Ben Hogan minns vi idag kanske framför allt för alla ändlösa träningspass, då han lade om sin sving (Hogans Secret) i sina försök att förstå svingmekaniken. I dag ser vi spåren av hans svingteknik hos de unga tourspelarna.

Byron Nelsons arv är definitivt hans fantastiska rekord på PGA-touren från 1945 då han vann 17 tävlingar (varav elva i rad) och hade en snittscore på under 69 slag. Efter det året fullföljde han en dröm genom att köpa en ranch i Texas för pengarna och dra sig tillbaka från aktivt tävlingsspel.

Sam Snead var kanske den mest talangfulle av  de tre, men hade förmodligen ett lite skakigare psyke vilket visade sig i att han aldrig lyckades vinna US Open, som han kanske önskade mest av allt. Hans golfsving räknas än i dag som den vackraste någonsin och han har rekordet i antal segrar på PGA-touren. Var med att starta senior-touren och gick på sin ålder varje år från det att han fyllt 59 år.

I år uppmärksammas hundraårsminnet av dessa legendarer i en egen monter i Svenska Golfmuseet.

Av: Hasse Bergdahl
info@golf.se

Publicerad: 2012-02-06

ANNONS
Kommentarer (1)
Skriv nytt inlägg
Logga in med ditt Facebook-konto
 Posta 
Hans

Bra Hasse, när är montern klar och när öppnar greenerna? Vi kommer!

Hans Grandin , 22:37, den 6 februari 2012
Anmäl
  • 1

Annonser

Partners: