Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 5 januari 2012 10:05.
Kategorier:
Tror att alla greenkeepers förberedde sig på ännu en supervinter, däribland jag, men som det ser ut nu så är det nog andra rekord som vi får vara med om att slå. Stormar, regn och höga temperaturer är det som verkar vara melodin som vi får dansa till i stället. Som det ser ut just nu så får vi väldigt bra start på det nya året, greenerna har klarat sig helt utan skador än så länge men mycket kan såklart hända ännu.
Så än så länge så har jag inte stängt sommargreenerna en enda dag förrutom någon timme på morgonen tidigt i höstas p.g.a frost. Får väl se om vi får nytta av vintergreenerna alls i vinter, det brukar ju komma en köldknäpp förr eller senare.
Nu ska jag bege mig norrut och testa skidföret i Sälen i nästa vecka när vi smygstartar nya greenkeeperåret. Tanken var att vi skulle börja med lite dräneringsarbeten nu, men som det har regnat den senaste tiden så kanske vi får vänta ett litet tag till. Vi vill inte köra ut med tunga maskiner som kan göra mer skada än nytta. Då är det bättre att vänta till våren när förhållandena är bra och man kan slutföra allting efterhand.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 21 januari 2012 10:06.
Kategorier:
Vildsvinen markerar sin närvaro lite då och då.
ANNONS
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 1 februari 2012 09:23.
Kategorier:
Idag sparkar jag igång säsongen med seminarium nere i Höör ordnat av SGF. Ämnen som ska behandlas är avvattning, framtidens växtskydd och banans estetik. Med 200 pers på plats lär det väl bli en del intressanta diskussioner.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 1 februari 2012 10:07.
Kategorier:
Mycket spännande satsning när golfen äntligen blir en OS-sport.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 2 februari 2012 14:34.
Kategorier:
Idag smög jag igång med årets kalkning för att försöka höja kalciumvärdena i marken. Jag lägger för andra året i rad ut ett ton kalk på greenerna och följer sedan upp med flytande kalcium regelbundet under säsongen. Kalcium är en väldigt viktig del i plantans egna försvar mot svampsjukdomar och hjälper dessutom till med att klumpa ihop lerpartiklar i markstrukturen sk. aggregatsbildning. Det ger en bättre dränerande och syrerik jord för rötterna att växa i.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 8 februari 2012 15:16.
Kategorier:
Detta är så kollosalt tråkigt! Nu får temperaturen stiga precis när den vill så att man kan börja jobba med banan på allvar. Jag vet vad ni tänker, det är ju bara början av februari, men detta är nog den segaste tiden på året för en greenkeeper. Man vill inget hellre än att sätta fingrarna i jorden och rota runt.
Man vill också få det definitiva svaret på hur greenerna har klarat kylan som har lägrat sig över sverige den senaste tiden. Risken för frysbränna har varit överhängande, och hur det har klarat sig får man inte reda på säkert förrän det är dags för gräset att börja växa igen. Då finns risken att fägen går från grönt och fint till gråbrunt och räligt.
Nyheter i skötselprogrammet för i år är ett biologiskt svampbekämpningsprogram "Compost Tea" där man berikar mikrolivet i greenen med bakterier och nyttosvampar. Jag ska också börja med något som heter Actisil som är ett kisel och kalciumgödselmedel som ger ett stryktåligare, torkbeständigt gräs med ett bättre rotsystem. Ska bli spännande att se vad dessa grejer kan åstadkomma i kampen mot användningen av kemisk bekämpning.
Låt oss nu gemensamt be om en snabb, skonsam och varm vår så att vi alla kan prestera riktigt bra banor i år. Fridens.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 13 februari 2012 13:16.
Kategorier:
Vintern kom så till sist på riktigt.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 24 februari 2012 09:14.
Kategorier:
Imorgon kl 10 drar årets medlemsaktivitetsprogram igång med en tipsrunda och korvgrillning, frågorna är klara och inplastade och grillen rengjord. Nu återstår bara att hoppas på vackert väder. Från början var det tänkt att barnen skulle åka pulka också, men det är jag innerligt glad för att det inte finns möjlighet till.
På tal om väder så har den senaste tidens milda temperaturer börjat tära på tjällagret ordentligt. Faktiskt så mycket så att jag har börjat att fundera på en luftning och en uppstartsgiva gödning i nästa vecka. Ska bli riktigt skönt att skaka banan ur malpåsen och börja med vårförberedelserna.
Ha en trevlig Helg.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 28 februari 2012 08:42.
Kategorier:
Det växlar snabbt mellan hopp och förtvivlan så här års. Nu är det sämsta tänkbara läge,1 cm töat ovanpå islagret. Onsdagsgänget får ta en promenad i byn istället.
Skrivet av
Greenkeeperbloggen
den 29 februari 2012 10:11.
Kategorier:
Dimman ligger tät över Kullaberg.