Hantera stress och otålighet på golfbanan!

Väldigt ofta då jag coachar golfare I mental styrka så nämner de hur svårt det är att hantera stress på banan. Många blir också stressade och otåliga när det går långsamt på banan.

Först vill jag ifrågasätta varför det alltid måste gå så snabbt! Vad är det vi är så stressade till?? Detta är ju en hobby för de flesta! Jag upplever att vi svenskar är bland de mest stressade på golfbanan. När jag är utomlands är det ofta mindre viktigt att spelet måste gå så fort.

Självklart vet jag att det är skönt när tempot på banan går i jämn takt men det är också viktigt att nya golfare känner sig välkomna på banan.

Här får du några tips hur du hanterar att spela I en långsam boll eller vänta på en långsam boll.

 

När din boll är långsam tänk på..

-Gå I rask takt mellan slagen men ta din tid vid slaget

-Förbered dig medan andra slår så att du kan slå så fort det är din tur.

-Ställ din utrustning på väg till nästa tee

-Undvik 4 bollar. Försök att max spela I en 3-boll eller varför inte en 2-boll.

-Spela på tider då det ej är så mycket folk på banan

- Skriv alltid scorekort efter utslag på påföljande hål

-Ta upp bollen när du ej har poäng kvar

-Släpp igenom bollar som väntar mycket bakom

-Alla har varit nybörjare en gång. De flesta vet hur stressigt det kan vara att vara grön på banan.

 

När du får vänta mycket på banan..

-Underhåll dig med att skriva skorekort, föra scoreanalys

-Drick vatten och ät bra snacks

-Lär dig jonglera med bollar

-Lär känna dina medspelare genom att ställa frågor och initiera konversationer

-Klaga inte på att det går långsamt (det drar ner allas humör ännu mer)

-Titta på naturen

-Tänk på alla saker du är tacksam för. En känsla av tacksamhet gör dig gladare och får dig att spela bättre.

 

Lycka till och ha kul på banan!

Jessica Krantz



1 Kommentera

Chip Övning!



0 Kommentera

Träna sikte!

För några dagar sedan var jag med och coachade på Sveriges största juniortjejläger med ca 75 st deltagare. Otroligt kul och inspirerande för tjejerna och även oss coacher!

En heldag var Carro Hedwall där och föreläste och hjälpte tjejerna med träning. Hon tipsade om hur hon tränar sikte. Jag gillade denna övning och har kört den själv nu i några dagar och tycker verkligen att den funkar.

Man lägger en klubba (eller siktpinne) framför bollen som pekar mot målet sedan lägger man en klubba parrallellt med den till vänster som man ställer upp fötterna efter.

På detta sätt får man bra hjälp att ställa in bladet mot mål samt ställa fötterna parrallellt.

 

Lycka till!

 

Jessica Krantz



0 Kommentera

Chip Övning



0 Kommentera

starkare - bättre!

Vill du bli starkare? Vill du slå längre? Många golfare skulle bli hjälpta av att gå in på gymet och stärka kroppen och tekniken. Hur gör du då?

Ja, en av mina favoritövningar i gymmet, är "wood-chops". Gå in och dra i en maskin som videon visar - kör på så tung belastning som du kan och orkar.

börja med 3 x 12 reps och känn efter var i bålen det "drar"... Ta sen en klubba och försök efterapa samma rörelse.

Lycka till.

 

mvh
Matz



1 Kommentera

Ta dig i kragen!

Hur får du in mer träning I ditt schema !?

Så här års har vi golftränare en hel del att göra vilket är fantastiskt! Vi står hela tiden och uppmuntrar våra elever till att träna mer golf för att bli bättre men är vi så bra på att få till vår egen golfträning eller fysträning ?!!!

Jag har själv lätt för att prioritera bort regelbunden fysträning när jobbdagarna blir allt längre.

Effekten av det är att jag lättare blir sjuk, stressed och grinig. Inget bra tillstånd helt enkelt!

Nu har jag äntligen tagit tag och börjar komma på “banan” igen med några träningspass I veckan. Jag antar att jag inte är ensam I denna fråga hur man får till den träningen man vill ha in I sitt liv.

Några tips som jag tycker funkar för mig när jag behöver “ta mig I kragen” är…

1-Bli peppad av en coach eller vän. Ta gärna regelbundet korta eller långa lektioner av din coach

2-Planera in i kalendern- Det som skrivs ner har en tendens att bli gjort

3-Hitta en driving range nära där du bor och köp rangekort där

4-Satsta på att vara på banan minst en time innan din starttid för att få in lite träning innan.

5-Börja på en gång. Det är oftast tuffast när man skall börja med en ny eller nygammal vana. Känn inte efter utan börja även om det känns jobbigt.

 

Har du nått bra tips för att komma igång med golfträning eller fysträning ?

Kom gärna med tips så hjälper vi varandra! ☺

 

Kör hårt! Jessica



0 Kommentera

Bli mästare på pluggade lägen i bunkern!



0 Kommentera

Solen sken på tjejdagen

På tisdagen öppnade Golfskolan dörren för tjejdagen på Kristianstads GK i skånska Åhus. Tränarna Marlene Hedblom och Sara Jelander gick igenom grunder och gav deltagarna individuell feedback. I slutet av juni är det dags för Golfskolans juniordag på Botkyrka, utanför Stockholm. Då är det Jessica Krantz och Henrik Lundquist som tar emot och hjälper till med bästa tipsen.

Återkommer med datum. Håll ögonen öppna.



0 Kommentera

Rätt avslut på svingen för bättre slag

Ett annorlunda men bra sätt att förbättra dina slag är att jobba med din position i avslutet.

När du strävar efter ett bra avslut på svingen fullföljer du svingen mer och bollträffen blir mer något som händer på vägen istället för att du avslutar slaget för tidigt.

-För bättre bollträff med JÄRNSLAG försök avsluta med en rak rygg och händerna något lägre ungefär bredvid huvudet i höjdled.

-För långa raka DRIVAR försök avsluta med en något mer bakåtlutad position med ryggen och något högre händer.

 

Testa att försöka hamna i dessa positioner i ditt avslut. Gör många (ca 5-10) övningssvingar. Testa sedan med boll.

 

Lycka till Jessica Krantz



0 Kommentera

Bra grunder = bra bunkerspel!

En fin men blåsig helg i Stockholmsområdet. Men förhoppningvis hittar ni ett bra budskap i bruset. Gör som jag så blir ni vassare i sanden i sommar.

Kör hårt!



0 Kommentera

Om

  • Våra tränare

    Matz Evensson
    Rektor för Golfskolan och tränare på Frösåker G&CC
    Maila Matz

    Marlene Hedblom
    Europatoursegrare och expert på det långa spelet. Tränare på Bro Hof.
    Maila Marlene

    Jessica Krantz
    Golfskolans mentala guru ser till att du scorar bättre. Tränare på Troxhammar GK.
    Maila Jessica

    Henrik "Hempa" Lundqvist
    En tung auktoritet på närspel som missionerar om wedgar både inom och utanför Sveriges gränser
    Maila Hempa

    Viktor Gustavsson
    Golfskolans närspelsmagiker och tränare på Haninge GK
    Maila Viktor

Annonser

Partners: